W długi majowy weekend uczestnicy IV edycji stacjonarnej Akademii Psychobiologii przyjrzeli się konfliktom dekodowanym w układzie rozrodczym i gruczołach piersiowych. To niezwykle trudny temat, o czym świadczy to, jak wiele osób zapada na choroby tych narządów. Obszar ten jest bardzo delikatny, ponieważ dotyczy wszystkich bez wyjątków. Dotyka bardzo elementarnych, życiowych a zarazem intymnych i niezwykle wrażliwych tematów jak kobiecość, męskość, seksualność, rodzinne gniazdo.
Biologiczną rolą gruczołów piersiowych jest wytwarzanie mleka, a co za tym idzie przetrwanie gatunku. Mleko matki jest pierwszą, najlepszą z możliwych ochroną dla dziecka od momentu jego narodzin. Dlatego też gruczoł piersiowy jest jakże wymownym symbolem kobiecego gniazda. Jeśli przeżyte konflikty biologiczne manifestują się jako łagodny guzek, torbiel, zwapnienie w piersi, mamy do czynienia z poważnym konfliktem w gnieździe. Raka piersi niesie informację, iż kobieta zmaga się z bardzo poważnym problemem z gnieździe. Kobiece gniazdo to przede wszystkim dom i rodzina, ale także praca i ludzie, których czasami możemy nazwać rodziną zawodową. Może to być także dowolna grupa społeczna, z która identyfikuje się kobieta. W gruczole piersiowym dekodowane są wszystkie konflikty które przynoszą cierpienie i są przeżywane w kontekście gniazda i jego zawartości, takie jak np.: rozwód, choroba, niezrozumienie, kłótnie, spory. Słowem-kluczem przy chorobach piersi jest: „niewyobrażalne”. Gerard Athias twierdzi, że gdy podczas konsultacji uda się sprowokować kobietę do wypowiedzenia przez nią spontanicznie tego słowa lub jego odpowiednika, może być to bardzo wyzwalające, przynieść ulgę i stworzyć sprzyjającą przestrzeń do uzdrowienia emocji związanych z przeżyciem, którego kobieta doświadczyła.
Jednym z głównych konfliktów dotykających zarówno męskich jak i żeńskich narządów rozrodczych jest bardzo poważny konflikt straty. U kobiety może on się manifestować w postaci raka, torbieli jajnika a u mężczyzny rakiem jądra. Utrata może dotyczyć dziecka, kochanej osoby, najlepszego przyjaciela, zwierzęcia lub projektu, który był postrzegany jako własne dziecko. Od tej chwili dla tej osoby życie przestaje mieć sens.
Jakże ważne w kontekście tych konfliktów mogą być słowa Anthonego de Mello pochodzące z książki „Wezwanie do miłości”. „Pomyśl o kimś kogo miłości pożądasz. Czyż nie pragniesz być dla niego kimś ważnym, wyjątkowym i wiele znaczyć w jego życiu? Jeśli tak jest, to otwórz oczy i zobacz jak szaleńczo oczekujesz, by inni zarezerwowali sobie ciebie na własny użytek, by ograniczyli twoją wolność dla własnej korzyści, by kontrolowali twoje zachowanie, twój wzrost i twój rozwój zgodnie z osobistym interesem. Przypomina to sytuację, w której ktoś powiedziałby do ciebie: Jeśli chcesz być dla mnie kimś wyjątkowym, musisz zgodzić się na moje warunki. Zatrzymaj się na chwilę i zapytaj samego siebie czy warto płacić tak wysoką cenę za tak niewiele.”
Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy po raz kolejny mieli możliwość pracy techniką uwalniania emocji. Tematem przewodnim ćwiczenia było uwalnianie emocji związanych ze zdrowiem i postrzeganie choroby jako posłańca, który przynosi informacje o emocjonalnych ranach, którymi należy się zająć.
Szczegółowy program VII modułu