Wskazówki do pracy z emocjami
Praca z emocjami składa się z kilku etapów. Zrealizowanie wszystkich może wymagać podejmowania wielu prób.
Uwalnianie emocji
- Nazwij emocję/e (lęk, smutek, żal, poczucie winy, wstyd, gniew…).
- Zaakceptuj swoje emocje. Brak akceptacji może spowodować włączenie mechanizmów obronnych.
- Zlokalizuj w ciele fizyczne odczucie towarzyszące emocji/om (miejsce, charakter, natężenie…).
- Pozwól sobie na pełne jej/ich odczuwanie, nawet jeśli sprawiają ci duży dyskomfort.
- Czy potrafisz określić, jakie przekonanie leży u źródła tej/tych emocji?
- Czuję złość, ponieważ ktoś mnie oszukał. Przykładowe przekonania: „Ludzie nie powinni oszukiwać”. „Czuję się zlekceważony, pominięty, niedoceniony”.
- Mam poczucie winy z powodu podjęcia błędnej decyzji. Przykładowe przekonania: „Powinienem był być bardziej przewidujący, uważny, odpowiedzialny – nie powinienem popełniać błędów”. „Jestem głupi, do niczego się nie nadaję”.
- Czy pamiętasz, kiedy po raz pierwszy tak się poczułeś? Kiedy powstało to przekonanie? Kto cię po raz pierwszy potraktował w podobny sposób lub wzbudził w tobie podobne emocje?
- Jaką korzyść daje ci odczuwanie tej/tych emocji? Np.: gniew daje mi poczucie sprawczości – mogę się bronić. Gniew daje mi poczucie wyższości – odczuwam złość do kogoś, kto zachowuje się w sposób, w który ja nigdy bym się nie zachował.
- Czy jesteś gotowy zrezygnować z tej korzyści? Np.: Czy jesteś w stanie zgodzić się na to, że ktoś wyśmieje cię za popełniony błąd? Czy jesteś w stanie zaakceptować niesprawiedliwość, nieuczciwość bez poczucia wyższości?
- Wyraź emocje, np. przelej je na papier, pisz odręcznie, nie cenzuruj tego, co przychodzi.
- Uwolnij emocje
- Rozluźnij ciało, przyzwól na doświadczanie energii emocji w ciele do jej całkowitego wybrzmienia.
- Nie przywiązuj się do pojawiających się myśli – odłącz od uczucia powiązaną z nim historię opowiadaną przez umysł.
Jeśli masz problem z uwalnianiem emocji
- Uwolniona warstwa emocji może być mechanizmem obronnym, chroniącym przed dotknięciem głębokiej wewnętrznej rany.
- Uwolnienie złości na kogoś, kto cię oszukał może odsłonić poczucie że jesteś bezbronny, bezwartościowy, nie mający na nic wpływu… Uwalnianie może ulec zablokowaniu, kiedy docieramy do tej rany.
- Przyjrzyj się uważnie korzyściom, które cię powstrzymują przed zmianą. Może to być np.: wygoda, przerzucanie odpowiedzialności na otoczenie, niechęć do wyjścia ze strefy komfortu, chęć utrzymania wizerunku…
Jeśli masz kłopot z identyfikowaniem emocji, namierzaniem ich w ciele czy uwalnianiem, warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty lub sięgnąć po inne metody pracy z emocjami.