Marek Płoucha
coach, mentor, lekarz, terapeuta, trener biznesu
W moim rozumieniu Psychobiologia łączy to, co ulotne (psyche) z tym, co mierzalne i materialne (biologia).
Z wykształcenia jestem lekarzem, po studiach Master of Business Administration. Od ponad 20 lat zajmuję się szkoleniami adresowanymi do szeroko rozumianego biznesu, a od ponad 10, coachingiem kadry menadżerskiej. Blisko mi zatem do myślenia w kategorii „mędrca szkiełka i oka”. Zauważyłem jednak, że czegoś w tym podejściu brakuje. Ukończyłem stadium Psychologii Zorientowanej na Proces, uzyskałem certyfikat terapeuty EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing).
Udział w Akademii Psychobiologii znacząco pogłębia rozumienie ludzi, z którymi na co dzień pracuję. Pozwala mi lepiej dopasowywać wsparcie do ich indywidualnych potrzeb. Ludzie latami zmagają się, poszukując poprawy jakości własnego życia zawodowego i osobistego, rzadko niestety znajdując rozwiązania.
Psychobiologia pomaga spojrzeć na człowieka w sposób holistyczny, całościowy, zarówno w kontekście jednostki jak i w ujęciu systemowym – rodziny. Medycyna akademicka skupia się przede wszystkim na związkach przyczynowo – skutkowych, lecz w odniesieniu do jednego aspektu człowieka – jego cielesności. Tymczasem Psychobiologia uczy otwartości na nieoczywiste czynniki. Łączy w sobie przeszłość (historie rodowe, przekaz od rodziców), teraźniejszość (obecne objawy) i przyszłość (możliwe konsekwencje). Nie daje łatwych i prostych odpowiedzi. Uczy natomiast odpowiedzialności za nasze życie, za wybory których dokonujemy.
Dr Marzanna Radziszewska – Konopka prowadząc Akademię Psychobiologii, w doskonały sposób łączy wiele nurtów. Każdy wykład zawiera olbrzymi ładunek bardzo szczegółowej i usystematyzowanej wiedzy, popartej licznymi przykładami z pani doktor bogatej praktyki. Przykłady precyzyjnie ilustrują praktyczne zastosowanie, pomagając też w zapamiętywaniu materiału. Jako szkoleniowiec wiem, jak trudna to umiejętność wyselekcjonowania i przekazania tego ogromu wiedzy, i jak wielkiego wymaga wysiłku od prowadzącego.