Rolą gruczołów piersiowych jest wytwarzanie mleka. Ten stworzony dziesiątki milionów lat temu biologiczny program umożliwia trwanie wszystkich gatunków z gromady ssaków. Z perspektywy psychobiologii, wszystkie problemy związane z gruczołami piersiowymi mają związek z macierzyństwem i gniazdem kobiety. Kobiece gniazdo to w ścisłym znaczeniu rodzina, w rozszerzonym zaś – to także przyjaciele, praca czy ważny projekt. Konflikty gniazda wiążą się ze wszystkim, z czym kobieta czuje się bardzo związana i za co czuje się bezpośrednio odpowiedzialna.
Kobiece piersi reagują na dramatyczne przeżycia związane z gniazdem. Rak piersi pojawia się w wyniku bardzo silnego wstrząsu emocjonalnego. Torbiele, mastopatia pojawiają się jako skutek emocji mniej intensywnych, ale zawsze odczuwanych przez kobietę jako dramat w gnieździe. Za małe/za duże piersi, brak pokarmu to często skutek dramatycznych przeżyć w dzieciństwie kobiety lub pamięć traum, których doświadczyły kobiety w jej rodzie. Podczas tego modułu poznasz „język” chorób piersi, zrozumiesz jakie niosą ze sobą przesłanie.
Z perspektywy psychobiologii przeanalizujemy większość chorób układu rozrodczego – kobiecego i męskiego: choroby jajników, jajowodów, macicy, pochwy, jąder, prostaty. Poznasz przyczyny zaburzeń erekcji, impotencji u mężczyzn oraz anorgazmii i dyspareunii u kobiet. Wśród chorób dotyczących obu płci podejmiemy ważną kwestię bezpłodności. Przyjrzymy się także przyczynom tzw. chorób przenoszonych drogą płciową.
Ból istnieje po to, aby wspierać rozwój. Jego skumulowane działanie w końcu zmusza nas do obrania nowego kierunku, pomimo że sam proces może być bardzo powolny. Ile razy trzeba osiągnąć dno, zanim zrozumie się lekcję? Być może tysiące razy, co może składać się na ogrom ludzkiego cierpienia, tak wielkiego a wciąż niezrozumiałego. Powolutku, krok po kroku dokonuje się postęp cywilizacji.
David Hawkins