Psychobiologia każdego związku zaczyna się na długo przed jego faktycznym ukonstytuowaniem się – tj. w przekazie transgeneracyjnym i w okresie Projektu/Celu każdego z późniejszych partnerów.
Związki naszych rodziców, z których pochodzimy, odciskają swoje piętno na naszym zdrowiu emocjonalnym i fizycznym; czerpiemy z nich wzorce dla związków, które jako dorośli później sami tworzymy. Kolejność poczęcia determinuje to, jaką rolę dziecko przyjmie na siebie do realizacji w rodzinie oraz jakimi programami podświadomie będzie kierować się w dorosłym życiu. Dorastamy, również nieprzypadkowo, w jednej z ośmiu triad rodzinnych, tj. w bardzo konkretnie warunkującej nas relacji ojciec-matka-dziecko.
W rozwoju każdego dziecka, w czasie pomiędzy 3,5 a 6 rokiem życia, ma miejsce tzw. faza falliczna. Wtedy to u dziecka pojawia się naturalne, fizjologiczne zjawisko pragnienia seksualnego związku z rodzicem płci przeciwnej, przy jednoczesnym pragnieniu pozbycia się rodzica tej samej płci jako seksualnego rywala (tzw. kompleks Edypa/Elektry). Czas ten trwa od kilku dni do kilku tygodni, a sposób, w jaki dziecko go przeżywa, czego doświadcza i co obserwuje w relacji między rodzicami, zdeterminuje jego późniejsze życie emocjonalne i seksualne. Psychobiologia pozwala przyjrzeć się problemom dorosłych, którzy przeszli różnego rodzaju blokady w tej ważnej fazie rozwoju i pomaga zrozumieć ich wpływ na obecne związki.
Z perspektywy biologii, prawidłowo zbudowana para to samiec alfa i samica alfa. Każde z nich ma swoją biologiczną rolę do odegrania: samiec alfa odpowiada za przywództwo i ochronę, samica alfa organizuje gniazdo rodzinne i odpowiada za więzi.
Psychobiologia pomaga partnerom odnaleźć własną drogę do układu dla siebie idealnego, do osiągnięcia punktu równowagi i harmonii. Pozwala zrozumieć złożoność warunkujących nas mechanizmów i tym samym uświadomić sobie ich wpływ na realizowane przez nas schematy, jak np. ciągłe wikłanie się w toksyczne relacje czy pozostawanie singlem mimo usilnych prób stworzenia związku. Psychobiologia pomaga uwolnić się od tych programów, które nam nie służą oraz na nowo odkryć i zrozumieć siebie i partnera.
.
Pozytywne myśli mają wielki wpływ na nasze zachowanie i geny, ale tylko wtedy, kiedy są w harmonii z naszymi podświadomymi programami.
Bruce Lipton